Letnie Okno Transferowe – cz.28 (Deadline Day)
Romelu Lukaku: Chelsea → SSC Napoli (30 mln euro)
Z Neapolu do Londynu miał trafić Victor Osimhen, jednak ten transfer nie doszedł do skutku. W drugą stronę za to wybiera się Romelu Lukaku. To będzie jego trzeci włoski klub, po Interze Mediolan, w którym grał przez 3 lata, oraz AS Romie, do której był wypożyczony w minionych rozgrywkach. Choć 13 goli w ostatnim sezonie Serie A nie wygląda najgorzej, to wciąż brakuje Lukaku do tych najlepszych lat, kiedy dla Interu zdobywał powyżej 20 goli w sezonie ligowym. Być może pod Wezuwiuszem belgijski napastnik się odrodzi.
Scott McTominay: Manchester United → SSC Napoli (30 mln euro)
Jeszcze parę lat temu mówiło się o Szkocie jako przyszłej gwieździe futbolu, jednak nie wszystko ułożyło się po jego myśli. Rozwój McTominaya zatrzymał się w sezonie 2022/23, kiedy trapiły go różne urazy. W zeszłym sezonie Premier League zdołał nawet strzelić 7 goli, jednak kibice Manchesteru United zgadzali się z tym, że trzeba Szkota sprzedać. Okazję wykorzystało Napoli, które tym transferem załatało nieco lukę po Piotrze Zielińskim w swojej formacji środka pola.
Raheem Sterling: Chelsea → Arsenal (wypożyczenie)
Gdy dwa lata temu Sterling zamieniał Manchester City na Chelsea, był jednym z najwyżej wycenianych skrzydłowych na świecie. Na Stamford Bridge jednak mocno stracił formę. W barwach The Citizens co sezon zdobywał kilkanaście bramek w Premier League, a w ostatnich dwóch sezonach zdobywał tylko 8 oraz 6 goli. Może w Arsenalu Sterling nie będzie z miejsca zawodnikiem do pierwszego składu, jednak na pewno jakościowo poszerzy kadrę, co bez dwóch zdań przyda się Kanonierom.
Aaron Ramsdale: Arsenal → Southampton (21 mln euro)
Swego czasu Ramsdale był wskazywany jako przyszły podstawowy bramkarz reprezentacji Anglii. Pierwsze dwa sezony po transferze z Sheffield United miał bardzo dobre. Zanotował w nich 14 oraz 15 czystych kont dla Arsenalu. Przed poprzednimi rozgrywkami do klubu trafił jednak David Raya, który wypchnął Ramsdale ze składu. Teraz dołączył do ekipy beniaminka Premier League, którego ma poprowadzić do utrzymania wraz z m.in. Janem Bednarkiem.
Kepa Arrizabalaga: Chelsea → Bournemouth (wypożyczenie)
W pierwszym sezonie po przyjściu na Stamford Bridge (18/19) zanotował aż 23 czyste konta we wszystkich rozgrywkach. Jak się potem okazało, był to jego najlepszy sezon w Chelsea. Już w zeszłym roku trafił na wypożyczenie do Realu Madryt, gdzie wspierał Andrija Łunina podczas rekonwalescencji Thibaut Courtoisa. Kepa zagrał tam w 20 spotkaniach i zachował 9 czystych kont. Teraz wraca na Wyspy Brytyjskie, gdzie nie powinien mieć konkurencji w walce o pierwszy skład.
Arnaut Danjuma: Villarreal → Girona (wypożyczenie)
W sezonie 21/22 holenderski skrzydłowy przebił się do świadomości kibiców za sprawą rewelacyjnego sezonu w Villarrealu. W La Lidze zdobył aż 10 bramek, a kolejne 6 trafień zanotował w Lidze Mistrzów. Potem jednak chciał podbić angielską ziemię co mu się nie udało zarówno w Tottenhamie, jak i w Evertonie. Teraz wraca do Hiszpanii, do rewelacji poprzednich rozgrywek. Będzie przydatnym wzmocnieniem dla Girony, zwłaszcza w kontekście łączenia ligi hiszpańskiej z Ligą Mistrzów.
Tammy Abraham: AS Roma → AC Milan (wypożyczenie)
Tutaj doszło wprost do wymiany zawodników. Z AS Romy do AC Milanu trafił na rok Tammy Abraham, a w przeciwnym kierunku wybrał się Alexis Saelemaekers. Do Mediolanu tego lata trafił już inny napastnik, Alvaro Morata. Z nim oraz Rafą Leao będzie rywalizować Abraham. Z kolei Saelemaekers otworzy Romie możliwość grania skrzydłowymi, których do tej pory nie mieli jakościowych.
Wout Weghorst: Burnley → Ajax Amsterdam (ok. 5 mln euro)
Od paru lat holenderski napastnik nie może zostać na dłużej w jednym klubie. Po świetnych kilku latach w Wolfsburgu, gdzie zdobywał ok. 20 bramek co sezon, zdecydował się na początku 2022 roku na transfer do Burnley. Zagrzał tam tylko pół roku, a potem trafiał na wypożyczenia do Besiktasu, Manchesteru United oraz Hoffenheimu. Teraz wraca do rodzimej ligi, do Ajaxu Amsterdam. Nie będzie tam raczej grał pierwszych skrzypiec. Będzie za to rezerwowym dla Chuby Akpoma i Briana Brobbeya.
Wilfried Zaha: Galatasaray → Olympique Lyon (wypożyczenie)
Po roku tureckich wojaży, iworyjski skrzydłowy zdecydował się na powrót do Europy Zachodniej. Tym razem jednak nie do Anglii, gdzie grał przez całą wcześniejszą karierę, ale do Francji, konkretniej do Lyonu. W nowym zespole Zaha zapewne będzie występować na prawym skrzydle. Na lewej stronie jest już bowiem Said Benrahma.
Nabil Fekir: Real Betis → Al-Jazira (5 mln euro)
Po pięciu latach gry w Sevilli, Fekir zdecydował się opuścić nie tylko Real Betis, ale cały Stary Kontynent. W tym czasie wystąpił w 165 spotkaniach, zdobywając 29 goli oraz 29 asyst. Z roku na rok jego rola w Betisie była coraz mniej znacząca, co popchnęło 31-letniego francuskiego rozgrywającego do zmiany klubu. Wybrał Al-Jazirę ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, co każe sądzić, że Fekir myśli już tylko o emeryturze.
Bartłomiej Wdowik: SC Braga → Hannover 96 (wypożyczenie)
Jeszcze niedawno, bowiem w czerwcu, Wdowik odchodził z Jagiellonii Białystok do właśnie Bragi. Zderzenie ze ścianą nastąpiło jednak szybciej niż ktokolwiek mógł sądzić. Duży wpływ na taki bieg zdarzeń miał chaos organizacyjny w Bradze. Daniel Sousa, który ściągał Wdowika do Bragi, został zwolniony 11 sierpnia, po zaledwie 42 dniach pracy. Nowy trener już nie był przekonany do polskiego wahadłowego, stąd to wypożyczenie do Hannoveru. Zdążył już wczoraj zadebiutować w jego barwach, co każe sądzić, że działacze mocno na niego liczą.
John Yeboah: Raków Częstochowa → Venezia FC (2,5 mln euro)
Po jednym sezonie w Śląsku Wrocław i jednym w Rakowie Częstochowa, ekwadorski skrzydłowy oraz rozgrywający opuszcza Ekstraklasę. O transferze Yeboaha do Venezii mówiło się już od paru tygodni, jednak dopiero teraz udało się dopiąć wszystkie jego szczegóły. Raków Częstochowa ma na pozycjach Yeboaha dość szeroką kadrę, natomiast sam zawodnik trafia do Serie B, gdzie powinien regularnie grać.
Opublikuj komentarz