MISTRZOSTWA O KTÓRYCH NIE MIAŁEŚ POJĘCIA!
EGZOTYCZNA PIŁKA, CZYLI NIEPOPULARNE OBLICZA FUTBOLU. CZĘŚĆ TRZECIA!
Już dzisiaj, o godzinie 18:00 rozpoczynamy eliminacje Mistrzostw Świata w piłce nożnej federacji CONIFA w federacji Europejskiej. Ale czym jest samo CONIFA i kto do niej należy?
CONIFA (Confederation of Independent Football Associations) to federacja piłkarska zrzeszająca u siebie reprezentacje terytoriów zależnych, niezrzeszonych w FIFA. Mało kto wie, ale Romowie, Kurdystan, Zanzibar, czy Tybet posiadają swoją reprezentację w piłce nożnej, które biorą udział w rozgrywkach CONIFA. Co ciekawe, sama federacja zrzesza 55 reprezentacji (21 z Europy, 11 z Azji, 11 z Afryki, 6 z Ameryki Południowej i po 3 z Oceanii i Ameryki Północnej).
HISTORIA MISTRZOSTW ŚWIATA CONIFA
Sama federacja powstała w roku 2013, a już w 2014 odbyły się pierwsze, inauguracyjne mistrzostwa świata organizowane przez nią. Wówczas gospodarzem było Sápmi, czyli terytorium znajdujące się w centralnej Szwecji. W samym turnieju wzięło udział 12 drużyn, a pierwszym mistrzem świata zostało Hrabstwo Nicei.
2 lata później, w roku 2016 odbyła się druga edycja tego turnieju. Tym razem gospodarzem była Abchazja, czyli terytorium znajdujące się na wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego, obejmujące Zachodni Kaukaz, ze stolicą w Suchumi. Była to pierwsza edycja tych mistrzostw świata, gdzie potrzebne były eliminacje z powodu dużej ilości chętnych. Nie były to jednak tradycyjne eliminacje, jakie kojarzy przeciętny kibic piłkarski, a raczej seria rozmaitych lokalnych turniejów i jednorazowych meczów. W turnieju wzięło udział tyle samo drużyn co w poprzednim, czyli 12. Uczestników podzielono na 4 grupy po 3 drużyny, z czego 2 wychodziły z grupy. Mistrzem świata zostali gospodarze, wygrywając w finale z Pendżabem (terytorium Indii i Pakistanu).
W 2018 roku mistrzostwa odbyły się w Berkshire, Essex i Londynie. Był to pierwszy turniej w którym zamiast 12 drużyn, zagrało ich 16, oraz pierwszy turniej z jasno określonymi zasadami kwalifikacji. Poza turniejami towarzyskimi to o dostaniu się do mistrzostw decydował ranking w którym były przyznawane punkty za mecze rozegrane przez członków. Były to też pierwsze mistrzostwa na których zagrały drużyny z Ameryki Północnej i Oceanii. Wówczas mistrzem została Ruś Podkarpacka, pokonując w rzutach karnych Cypr Północny.
Kolejne mistrzostwa miały się rozstrzygnąć w 2020 roku, ale z wiadomych, Covidowych przyczyn – nie odbyły się.
KURDYSTAN 2024 – PIERWSZE OD 6-LETNIEJ PRZERWY MISTRZOSTWA PAŃSTW NIEZRZESZONYCH W FIFA.
9 maja tego roku CONIFA przyznała organizację następnych mistrzostw Kurdystanowi. Na samym turnieju weźmie udział 16 drużyn, a już dzisiaj rozpoczną się eliminacje w strefie Europejskiej. Eliminacje odbywają się w formie turnieju, który będzie miał 4 grupy (3 grupy po dwie drużyny, jedna drużyna z poszczególnych grup dostaje się na mistrzostwa, jest też 1 grupa gdzie są 3 drużyny i z niej na mundial dostaną się 2 drużyny). W pierwszym meczu będzie grał Tessyn (najbardziej wysunięty na południe region Szwajcarii, gdzie znajduje się Włoska enklawa) z Recją (terytorium znajdujące się na pograniczu Austrii, Niemiec, Szwajcarii i Liechtensteinu).
Transmisje z meczów eliminacji jak i mistrzostw są dostępne na darmowej stronie CONIFA TV.
Tymson Michejda.
Opublikuj komentarz