W Akademii Futnetu Resovia wychowujemy zawodników siatkonogi i wartościowych ludzi


 
Jarosław Dyląg założył Akademię Futnetu Resovia gdzie szkoli dzieci chcące grać w siatkonogę. Trener Dyląg opowiedział nam o pracy trenera siatkonogi grup dziecięcych i młodzieżowych, swoim rozwoju w pracy trenera, a także korzyściach jakie daje dzieciom uprawianie futnetu. Zapraszamy do lektury
 
Na początek chciałem zapytać skąd wziął się pomysł Akademii Futnetu w Resovii ; czy miał to być tylko dodatkowy trening piłkarski czy może trening stricte pod kątem siatkonogi?


Mój pomysł nawiązuje do tradycji rozgrywania meczy siatkonogi przez zawodników Resovii w latach 80-90 ubiegłego stulecia. Później ta tradycja zanikła na początku XXI wieku.
Próbowałem ja wskrzesić w latach 2002-2004, niestety bez entuzjazmu i bez aprobaty i pomocy w środowisku sportowym Rzeszowa. Wyjechałem do Anglii gdzie udało mi się zarazić ideą kilkanaście osób w Birmingham, Worcestershire i Londynie. Założyłem nawet angielską federację futnetu ii jako trener pojchałem  w 2011 na Mistrzostwa Europy do Corte na Korsykę. Po powrocie do Polski w 2019 chciałem dalej promować futnet wśród dzieci i młodzieży, zakładając Akademię Futnetu, niestety na przeszkodzie stanęła sytuacja pandemiczna która tworzyła wiele ograniczeń. Znowu musiałem odczekać i przesunąć w czasie działania związane z rozwojem i trenowaniem siatkonogi.
Ponieważ moja rodzina zawsze była związana z klubem Resovia pomyślałem o tym aby założyć sekcję Futnetu właśnie w nim.
Kilka miesięcy temu prezesi CWKS RESOVIA pan Leopold Ungeheuer i Adam Moczulski dali zielone światło abym wraz z kolegą Michałem Szpindą rozpoczął proces tworzenia sekcji w klubie. Teraz czynnie wsparł naszą sekcję Futnetu -Klub 100 Resovii gromadzący kibiców, którzy w całości sfinansowali nasze uczestnictwo w Mistrzostwach Polski w Ujeździe , za co im jeszcze raz serdecznie dziękuję.
 
Czy Akademia taka jak Akademia Resovii ma także na celu szkolenie przyszłych graczy futnetu ; czy to raczej interdyscyplinarny trening dla zawodników innych dyscyplin?

Chcemy być sekcją która będzie uczyć i szkolić stricte zawodników futnetu. Jesteśmy jednak otwarci i ukierunkowani na wspieranie naszych piłkarzy i dla nich ma to być jeden z elementów szkolenia.
Futnet zagościł już w Szkole Mistrzostwa Sportowego Resovia a także na treningach pierwszoligowej Resovii, (mam nadzieję że na stałe wejdzie do cyklu treningowego, tak jak to się odbywało kilkadziesiąt lat temu)


Jak liczna będzie reprezentacja Akademii na zbliżające się Mistrzostwa Polski w Ujeździe?


W Ujeździe pojawi się 6 zawodników CWKS RESOVIA, którzy w pierwszym dniu zagrają w grze deblowej, natomiast w niedzielę w grze potrójnej.
Są to bardzo młodzi zawodnicy, na codzień uczniowie liceum i zawodnicy SMS.
CWKS Resovia 1
1. Miłosz Krowicki
2. Filip Chłopek
3. Piotr Furgała
CWKS Resovia 2
1. Tymoteusz Sociński
2. Kamil Chwałka
3. Nikodem Żeleźnik


Czy może Pan coś opowiedzieć o międzynarodowych kontaktach z innymi drużynami siatkonogi z zagranicy?


Posiadam w chwili obecnej kilkanaście kontaktów z zawodnikami i trenerami z Francji, Szwajcarii, Węgier, Rumunii, Słowacji i Czech którzy „podsuwają” materiały szkoleniowe.
Mam nadzieję że w przyszłym roku weźmiemy udział w obozach sportowych w którymś z tych państw.

Zdjęcie od rozmówcy


Czy rodzice chętnie zgadzają się na trening futnetu dla dzieci?


W chwili obecnej mamy kilka grup młodzieżowych, w zajęciach biorą przeważnie zawodnicy grający w sekcji piłki nożnej naszego klubu, których rodzice wiedzą o walorach tego sportu, ale pojawiają się i tacy którzy chcą spróbować czegoś nowego a ekwilibrystyczne przewrotki ich przyciągają. Rodzice są otwarci na naszą dyscyplinę, w której nie ma agresji, jest ona niskobudżetowa, praktycznie bezurazowa a przynosi wiele korzyści dla samych grających.


Czy jeśli dziecko gra równocześnie w piłkę nożną i siatkonogę ; łatwo jest Państwu pracować nad balansem sprzecznych niekiedy nawyków w obu dyscyplinach ; czy łatwo to pogodzić?


Na szczęście dzieci szybko przyswajają sobie nowe umiejętności i potrafią zauważyć różnicę.
Moim zadaniem jako trenera jest to korygować co na szczęście nie zdarza się tak często.


Jeśli dziecko uprawia siatkonogę jakie dodatkowe sporty są rekomendowane aby rozwój sportowy z futnetem (jako ewentualnie) sportem dominującym był jak najpełniejszy?


Ja zachęcam do każdej aktywności ruchowej gdzie stawia się na indywidualne przygotowanie sprawnościowe, przede wszystkim szybkość,  elastyczność/gibkość, które mogą być przydatne i wykorzystywane w wielu elementach związanych z Futnetem.
Ja zachęcam do takich dyscyplin jak m.in: lekkoatletyka, która oprócz rozwoju motorycznego szybkości i wytrzymałości
wpływa na zmysły orientacji w przestrzeni, równowagi oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Uprawianie akrobatyki przynosi wiele korzyści jak nabycie gibkości, wzmocnienie mięśni, poprawiając koordynację ruchową, równowagę i orientację przestrzenną.
Sztuki walki dalekowschodnie jak judo, aikido, karate czy taekwondo które uczą samodyscypliny, szacunku do przeciwnika, pokory, pomagają w wyciszeniu, poprawią mobilność, koordynację ruchową a także gibkość i równowagę. 


Czy może Pan pokrótce przybliżyć nam swoją pracę jako trenera futnetu ; czyli zapewne treningi, układanie planów treningowych, kontakty z rodzicami, analiza literatury, nagrań?


Na codzień w swojej pracy opieram się na materiałach udostępnianych mi w przeszłości przez kolegów z innych krajów, głównie z Czech, Szwajcarii i Francji, które tłumaczyłem wcześniej na j.angielski a obecnie na j.polski.
Bazuję głównie na ich doświadczeniach i poradach , które dzięki internetowi wymieniamy w miarę na bieżąco.
Dzięki dostępowi do meczów zamieszczonych w sieci analizuję również grę najlepszych drużyn na świecie zwracając uwagę na zachowanie zawodników w różnych sytuacjach podczas gry obronnej jak i w ataku.
Z wykształcenia jestem nauczycielem wychowania fizycznego, więc mam ułatwione zadanie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Potrafię do nich dotrzeć i umiejętnie zmotywować do zwiększonego wysiłku i efektywnej gry. Większość z naszych podopiecznych to dzieci moich kolegów z lat szkolnych, z drużyn młodzieżowych lub z czasów studenckich – znamy się doskonale i wspólnie na bieżąco staramy się poprawiać błędy naszych zawodników podczas gry a także wspólnie pracujemy nad wychowaniem ich na wartościowych ludzi.


Bardzo dziękuje
 

Opublikuj komentarz


projekt i realizacja: GRAFFY.PL